Prolaps stome

Urinarna Kateterizacija

PROLAPS STOME

Što je prolaps stome

Prolaps stome je stanje u kojem crijevo viri kroz abdomen više nego što je to uobičajeno. Nastaje kao posljedica oslabljenih trbušnih mišića, zbog čega dolazi do toga da stoma izađe iz abdomena. Razina prolapsa je najčešće između 2 cm i 10 cm, ali ponekad i nadmašuje 10 cm. Pojava prolapsa je češća kod kolostoma nego kod ileostoma, a posebno su rizične bipolarne stome (tzv. loop stome).

Prolaps je ponekad prisutan u svim položajima, no u nekim slučajevima dođe do izražaja samo s promjenom položaja tijela pa se razlikuje s obzirom na to stoji li osoba, sjedi ili leži. Potrebno je paziti jer ako stoma jednom izađe, tj. dođe do prolapsa, povećana je mogućnost da do toga dođe ponovo svaki put kada se poveća pritisak na abdomen. Povećan pritisak na abdomen može nastati dizanjem teških predmeta, ali i kašljanjem ili kihanjem. Nakon toga se stoma može spontano povratiti u početni položaj uklanjanjem pritiska s abdomena.

Uzroci prolapsa stome

Kao što je već navedeno, glavni razlog zbog kojeg dolazi do prolapsa su oslabljeni mišići u području abdomena, no postoji još nekoliko faktora koji mogu doprinijeti njegovu razvoju.

Neki od njih su:

  • povećana tjelesna težina
  • dizanje teških predmeta
  • veliki rezovi nastali tijekom operacije
  • trudnoća.

Što učiniti kada dođe do prolapsa stome

Iako sam po sebi prolaps stome ne predstavlja opasnost, u slučaju da stoma promijeni boju, prestane normalno funkcionirati, počne boljeti ili se na njoj pojave ulceracije, obavezno se trebate javiti liječniku. Takve se promjene događaju zbog oslabljenog dotoka krvi u stomu koja viri iz abdomena. Osim toga, zbog slabe prokrvljenosti možete osjetiti i da stoma postaje hladnija.

S problemom natečenosti može pomoći liječnik ili enterostomalni terapeut, a ono što samostalno možete napraviti jest leći na otprilike 20 minuta. To će pomoći s umirivanjem otjecanja i smanjivanjem pritiska na abdomen da bi se stoma mogla vratiti na svoje mjesto.

Osim pojačane njege, može biti potrebna i prilagodba pomagala za stome. Zbog oteknuća će se stoma vjerojatno proširiti, što će zahtijevati veći otvor na podložnoj pločici. On se može jednostavno oblikovati škarama za stomu. Pored toga, abdomen postaje osjetljiv i mijenjanje pomagala za stomu zbog toga može biti bolno. U tome mogu pomoći posebne podložne pločice s prstenom koji se može prstima odvojiti od površine pločice. Na taj način pri spajanju dvodijelnih sustava ne morate pritiskati bolni abdomen, već se spajanje sustava odvija podalje od kože.

Iako prolaps stome, kao što je već spomenuto, ne predstavlja nužno problem i nije sam po sebi opasan, veoma je bitno pratiti stanje stome (znakove poput boje, temperature i natečenosti), pravovremeno reagirati u slučaju da se dogode promjene, prilagoditi njegu stome i pronaći odgovarajuća pomagala koja neće iritirati osjetljivi i oslabjeli abdomen.

 

Izvori:

Prolapsed Stoma. Canadian Society of Intestinal Research. Prolapsed Stoma – Gastrointestinal Society (badgut.org)

What is a prolapsed stoma? Colostomy UK.  What is a prolapsed stoma? – Colostomy UK

Management of Prolapsed Stoma. Michigan Medicine. University of Michigan. ProlapsedStoma.pdf (umich.edu)