Prehrana s urostomom

Urinarna Kateterizacija

Prilagođenom prehranom nakon operacije izvođenja stome možete utjecati na količinu urina koji se proizvodi, karakteristike poput boje i mirisa te spriječiti nastanak raznih komplikacija.

Korisno bi bilo voditi dnevnik prehrane u kojem ćete voditi bilješke o namirnicama koje konzumirate i kako vaše tijelo reagira na njih. U svakom slučaju je potrebno posavjetovati se sa svojim liječnikom ili dijetetičarem koji je upoznat s vašim specifičnim slučajem, dijagnozom i tijekom oporavka.

O općenitim smjernicama povezanim s unosom hrane i tekućine nakon ostomije možete pronaći više u članku Prehrana sa stomom, a ovome članku možete pročitati savjete koji su vezani specifično uz unos hrane i tekućine za pacijente s urostomom.

Urin i urostoma

Podsjetimo, urostoma je kirurški oblikovan otvor na koži trbuha s namjenom derivacije urina. Operacijom urostomije se urin odvodi od bolesnog ili nefunkcionalnog mjehura, koji služi za prikupljanje, zadržavanje i izbacivanje urina. Njome se dio završetka ileuma ili dio početka debelog crijeva kirurški odstranjuje i premješta kao prolaz kroz koji urin prolazi od bubrega i kroz stomu izlazi iz tijela. Ondje ga sakuplja pomagalo – sustav za stome, koji se sastoji od podložne pločice i vrećice.

Unos hrane i tekućine neposredno nakon operacije izvođenja urostome

Prosječna duljina postoperativnog boravka u bolnici iznosi tri do pet dana. Neposredno nakon operacije pacijenti imaju abdominalni dren, nazogastričnu sondu i stomu s dvije endoproteze. 

Prvi dan po operaciji pacijentu je dozvoljeno uzimati bistru tekućinu ili proteinske napitke. Drugi dan po operaciji pacijent smije unositi sve tekućine, uključujući i juhe. Treći dan se pacijentu uvodi lagana dijeta. Prvih 4-6 tjedana preporučljivo je jesti hranu koja nije bogata vlaknima. Nakon toga je, uz odobrenje i nadzor liječnika i dijetetičara, moguć povratak na standardnu prehranu.

Sprječavanje komplikacija i smanjivanje nastanka intenzivnog mirisa urina

Osobe s urostomom imaju veći rizik od dobivanja infekcija urinarnog trakta. Za njih je važno da paze na dovoljan unos tekućine. Time mogu spriječiti nastanak takvih infekcija i potencijalnih drugih problema. Više o različitim vrstama urinarnih infekcija i njihovom liječenju možete pročitati ovdje.

Prepručljivo je piti 8-10 čaša vode dnevno jer se time urin održava razrijeđenim, a kiselost urina na optimalnoj razini. Tako se smanjuje i opasnost od intenzivnog mirisa koncentriranog urina. Lužnati urin ima snažan miris po amonijaku, a tome pridonose sokovi od citrusnih voća. Kako bi se to izbjeglo, preporučuje se povećati unos vitamina C, nezaslađenog soka od brusnice ili kapsula koje urin održavaju kiselim i kontroliraju razvoj bakterija u urinarnom traktu. Uzimanje bilo kakvih suplemenata svakako trebate unaprijed raspraviti s vašim liječnikom kako biste spriječili nastanak neželjenih interakcija s ostalim lijekovima koje pijete.

Još jedan problem koji se često javlja kod pacijenata s urostomom su urinski kristali. Oni se nakupljaju u pomagalu za stome i izazivaju iritaciju stome i peristomalne kože. Više savjeta o tome kako spriječiti i ukloniti urinske kristale možete pročitati ovdje.

Kada se nakon operacije izvođenja urostome uz vodstvo svojeg liječnika i dijetetičara vratite stari režim unosa hrane i tekućine, postupno ćete nalaziti načine da uskladite svoje životne aktivnosti s novim načinom funkcioniranja vašeg urinarnog sustava. Dok istražujete, ovaj članak će vam pomoći u identificiranju razloga zašto neka vrsta namirnice na određeni način utječe na vaš organizam i pronalasku načina kako da postignete željeni cilj u kontroli rada mokraćnog mjehura, boje i mirisa urina te sprječavanju nastanka komplikacija. Svakako je dobro voditi već spomenuti dnevnik prehrane koji će vam pomoći da uspješnije analizirate reakcije svog tijela. Također možete porazgovarati s ostalim pacijentima sa sličnom dijagnozom s kojima možete razmjenjivati osobna iskustva o životu i prehrani s urostomom.

Izvori:

Eating with an ostomy. United Ostomy Associations of America.  https://www.ostomy.org/wp-content/uploads/2021/07/Eating_with_an_Ostomy_2021-07.pdf

Anita Čagalj: Zdravstvena njega bolesnika s urostomom. view (unist.hr)