Sport i rekreacija
Tjelesna oslabljenost u postoperativnom periodu
Nakon ostomije, mnogi pacijenti osjećaju strah ili oklijevanje kada je riječ o intenzivnijim fizičkim aktivnostima, pogotovo sportu i vježbanju. Još veću zabrinutost osjećaju osobe čija su zanimanja usko vezana uz intenzivnu i zahtjevnu fizičku aktivnost. To su na primjer vatrogasci, policajci, plesači, treneri, kaskaderi, građevinski radnici itd.
U postoperativnom razdoblju postoji mnoštvo opravdanih razloga za izbjegavanje fizičke aktivnosti. Tijelo je, posebice abdomen, znatno oslabljeno teškom bolešću, a nakon toga i operacijom. Ako je dijagnoza koja je dovela do potrebe za izvođenjem stome bila karcinom, osobe tijekom oporavka od operacije često paralelno primaju i terapiju protiv raka – agresivne lijekove i kemoterapiju. To dodatno oslabljuje organizam, izaziva intenzivan osjećaj umora i dovodi do dugih razdoblja fizičke neaktivnosti.
Psihički izazovi
Osim fizičke nemogućnosti, prisutne su i mnogi izazovi psihičke naravi koji obeshrabruju osobe sa stomom i uklanjaju vježbanje s liste njihovih životnih prioriteta. Sama bolest sa sobom nosi intenzivne emocije poput straha od smrti, zabrinutosti za bližnje koji ovise o vama, financijskog stresa, depresije, snažne fizičke boli, nesigurnosti i nezadovoljstva vezanog uz novi izgled tijela itd. Za osobe sa zanimanjima koja su fizički intenzivna dodatan strah izaziva neizvjesnost oko budućnosti. Postavlja se pitanje hoće li se moći nastaviti baviti svojim poslom nakon oporavka, kako će to utjecati na njihov život te hoće li ih to profesionalno i financijski unazaditi.
Sve to dovodi do toga da pacijenti sa stomom ne samo zanemaruju fizičke aktivnosti, nego ih se i boje ili su im veoma nisko na ljestvici prioriteta. Uz sve ostale izazove s kojima se u tom periodu suočavaju, često se ni ne stignu posvetiti toj temi.
Oprez nakon operacije
Istina je da se nakon operacije izvođenja stome preporučuje oprez. Neposredno nakon operacije dobro je izbjegavati bilo kakvu intenzivnu fizičku aktivnost. Zbog oslabljenog abdomena osobe sa stomom imaju povećan rizik od dobivanja kile (hernije). Zato je u prvih šest tjedana nakon operacije se čak preporučuje ne dizati ništa teže od 3-4 kilograma.
Čim ožiljci zacijele i pacijent se u potpunosti oporavi od operacije, više ništa ne predstavlja prepreku za fizičku aktivnosti. Preduvjet tome je, naravno, da to dopusti vaš liječnik koji je detaljno upoznat s vašim slučajem.
Prednosti bavljenja sportom za osobe sa stomom
Bavljenje sportom ima veoma pozitivan učinak na tijelo, posebno za osobe sa stomom. Osim što pozitivno djeluje na mentalno stanje osobe, veoma je bitno i iz razloga što se njime uspostavlja bolji metabolizam. Tako se lakše regulira probava, potiče se peristaltika i smanjuje tjelesna masa, što olakšava njegu stome.
Odabir fizičke aktivnosti
Iako pacijenti nakon ostomije moraju donekle promijeniti svoje životne navike, ako im se pruži potpora i pravilna edukacija te ako steknu dovoljnu razinu samopouzdanja, nakon nekog vremena će moći neometano sudjelovati u gotovo svim aktivnostima u kojima su uživali ranije.
Kao što je već navedeno, stoma ne predstavlja nikakvu prepreku fizičkim aktivnostima, pogotovo ako nađete odgovarajuća pomagala koja će odgovarati vašem individualnom stilu života. Nakon punog oporavka svi sportovi dolaze u obzir, no iz opreza bi ipak trebalo izbjegavati borilačke vještine te kontaktne i agresivne sportove (poput boksa, hrvanja, rukometa i sl.) Razlog tome je što kod njih postoji mogućnost da dobijete snažne udarce u abdomen. Stoma nije rana, nego novi organ vašeg tijela, no ipak je riječ o osjetljivom organu koji treba štititi od povreda. No čak i uz oprez možete dostići vrhunsku fizičku spremu, o čemu svjedoči primjer ovog osobnog trenera iz Velike Britanije.
Personal Trainer ‘Proud’ Of His Stoma Bag | SHAKE MY BEAUTY – YouTube
Vraćanje fizički zahtjevnim zanimanjima nakon ostomije
Što se tiče fizički zahtjevnih zanimanja, i njih je moguće obavljati nakon oporavka. U jednom je njemačkom radu objavljenom u stručnom časopisu Medicine® detaljno opisano kako je osoba s rakom rektuma nakon izvođenja dvije privremene ileostome i trajne kolostome treningom povratila fizičku spremnost da se vrati na svoje radno mjesto vatrogasca. Cijeli rad možete pročitati ovdje.
Plivanje sa stomom
Sport koji veoma često izaziva dvojbe u osoba sa stomom je plivanje. Većinom se nameću pitanja poput smije li stoma biti u dugotrajnom kontaktu s vodom, hoće li klor u bazenskoj vodi ili sol u morskoj vodi nadražiti stomu i peristomalnu kožu ili pak onemogućiti djelovanje pomagala za stome (ljepila podložne pločice). Budući da stoma nema mišiće i da pražnjenje crijeva nije pod utjecajem naše volje, također se javlja bojazan od toga da ne dođe do ispuštanja stolice i urina u vodu u kojoj se nalaze i ostali ljudi.
Odgovor na to jest da nema razloga da se osobe sa stomom ne bave plivanjem. Osim ako vam peristomalna koža nije već značajno nadražena ili ozlijeđena, dugotrajan kontakt s bazenskom i morskom vodom ne bi trebao imati nikakvog utjecaja na vašu stomu i okolnu kožu. Sustavi za stome i dodatna pomagala napravljeni su tako da budu vodootporni. A ako ne želite nositi vrećicu za stome, postoje i proizvodi poput zatvarača ili kapa za stome poput ovih:
Aurum® Stoma Cap – Welland Medical,
Dvodijelni sustav OstoZip II Lentismed.
Preporučljivo je također na filter na vrećici staviti naljepnicu koja dolazi zajedno s vrećicom da voda ne uđe u nju.
Što se tiče kupaćih kostima, dobar izbor su jednodijelni kostimi ii dvodijelni kostimi s visokim strukom.
Detail Shot Bright Twopiece Swimsuit Composed Stock Photo (Edit Now) 2008169984 (shutterstock.com)
Closeup Sporty Blue One Piece Swimsuit Stock Photo (Edit Now) 1105303310 (shutterstock.com)
Njihova dostupnost često ovisi o trenutnoj modi, a muškarcima je još i teže naći odgovarajući model. U inozemstvu su zato dostupne modne marke koje se bave isključivo dizajniranjem odjeće (za svakodnevne i posebne prilike, ali i za vježbanje) i kupaćih kostima za osobe sa stomom poput Vanilla Blush i Comfizz u Velikoj Britaniji, SIIL koji je dostupan u Španjolskoj, Njemačkoj i Francuskoj, a ako nemate poznanstva u drugim zemljama koja bi vam mogla pomoći pri nabavljanju tih proizvoda, slični su artikli dostupni i na Amazonu te se mogu dostaviti u Hrvatsku.
Praktični savjeti
- Krenite s veoma laganim vježbama. Nemojte uspoređivati svoju snagu sa snagom zdrave osobe ili s vlastitom snagom prije bolesti i operacije. U ovome videu možete pogledati kako je YouTuberica s ileostomom Hannah Witton pristupila jačanju svoje snage od osnovnih stvari poput samostalnog hodanja i otvaranja vrata do trčanja i vježbanja u teretani.
How I Exercise with a Stoma | Hannah Witton | AD – YouTube
- Ako radite nagle pokrete, dobro će vam doći pojas za stome ili steznik za pridržavanje vrećice.
- Koža se tijekom intenzivne tjelovježbe znoji. Zato je dobro da u početku pripazite hoće li znoj utjecati na držanje vaših pomagala za stome.
- Kada se tijelo i vrećica pomiču, npr. tijekom trčanja, to može iritirati kožu. Zato je dobro staviti nekakav pamučni štitnik između kože i vrećice za stome.
- Ako se odlučite za ekstremne sportove, obavezno se posavjetujte s liječnikom.
- Ako se prije operacije niste bavili sportom i ne znate kako početi s vježbanjem, možete potražiti pomoć osobnog trenera. Pritom pazite da se radi o stručnoj osobi koja je upoznata s vašom dijagnozom i neće vas prenapregnuti ili ozlijediti.
Ako se nalazite u manjem mjestu i nemate mogućnost prijevoza, danas mnogi treneri nude i online satove i konzultacije. To vam može olakšati početno dobivanje informacija te omogućiti vam da netko prati vaš rad i napredak.
Sveobuhvatni pristup ponovnoj fizičkoj aktivnosti
Kako bi se osobe sa stomom potaknulo na vježbanje, najvažnije je prvo razumjeti njihove strahove i prepreke koje im stoje na tom putu. Osim fizičke slabosti, treba se uzeti u obzir i psihičko stanje osobe. Takvi pacijenti su prošli tešku bolest i operaciju. Čak i nakon što se dosegne određena razina oporavka, na putu prema jačanju snage stoji i nedovoljna informiranost, strah od ozljede i nedostatak vremena.
U pristupu pacijentima sa stomom veoma je važno odagnati im strahove i educirati ih o brojnim prednostima koje vježbanje donosi iz fizičkog ali i iz psihičkog aspekta. S druge strane, pacijenti koji se odvaže na intenzivne fizičke aktivnosti najprije bi se trebali posavjetovati sa svojim liječnikom. Osim toga, trebaju paziti da je njihov trener ili osoba s kojom rade detaljno upoznata sa stomama općenito, njihovom individualnom dijagnozom i tijekom oporavka. Ponekad, ako i samo vježbanje dobro napreduje, može doći do obeshrabrenja, pada motivacije i ostalih mentalnih izazova. Zato se ne bi trebala zanemariti ni psihološka podrška tijekom cijelog procesa.
Izvori:
Renata Pongrac: Stoma-izazov u abdominalnoj kirurgiji. view (nsk.hr)
Ante Bojčić: Zdravstvena njega bolesnika s crijevnom stomom. Ante Bojčić – Završni rad (nsk.hr)
Danila Maculotti, Carminantonio Costanzo, Stefano Bonometti: Sport and physical activity after stoma surgery: a survey of patient experiences. (PDF) Sport and physical activity after stoma surgery: a survey of patient experiences (researchgate.net)
Joachim Wiskemann, Kai Schommer, Dirk Jaeger, Friederike Scharhag-Rosenberger: Exercise and cancer: return to work as a firefighter with ostomy after rectal carcinoma – a case report.
Kang, Dong-Woo, Chung, Jae Youn, Lee, Mi Kyung, Lee, Junga, Park, Ji-Hye, Kim, Dong-Il, Jones, Lee W. , Ahn, Joong Bae, Kim, Nam Kyu, Jeon, Justin Y.: Exercise Barriers in Korean Colorectal Cancer Patients