Sustavi za kolostomu

Urinarna Kateterizacija

Jednodijelni sustavi za kolostomu

Jednodijelni sustavi za stome sastoje se od spojene podložne pločice i vrećice. Oni obično dolaze u više veličina, tako manji sustav ima vrećicu manjeg volumena i pločicu manje površine. U većim sustavima u vrećicu stane više sadržaja, a površina pločice može obuhvatiti veće stome. 

Vrećice za kolostomu

Za razliku od vrećice za ileostome i urostome koje imaju ispust za tekući ili polutekući sadržaj, vrećica za kolostomu je najčešće zatvorena (nema ispust) zato što je sadržaj koji proizvodi kolostoma formiran, dakle krut. Detaljnije o sadržaju koji proizvodi kolostoma možete pročitati u članku Vrste stoma, gdje je opisano što se događa s crijevnim sadržajem u tankom i debelom crijevu.

Pri proizvodnji i odabiru materijala vrećice pazi se na to da ona bude što manje uočljiva, da se ne nazire ispod odjeće i da ne šuška prilikom kretanja. Važno je da osoba koja ju nosi može zadržati svoju privatnost. 

Jednako je važan filter koji se ugrađuje u vrećice i sprječava prodiranje neugodnih mirisa izvan vrećice zato što osoba sa stomom ne može voljno kontrolirati kada će stolica izaći. To se lako može dogoditi u društvu te izazvati nelagodu i strah da netko ne primijeti da upravo vršite nuždu. Dobar filter na vrećici za stome može spriječiti takvu vrstu situacija i omogućiti dovoljno vremena korisniku pomagala da primijeti aktivaciju stome, pronađe toalet i zamijeni sustav, a da ne ugrozi svoju privatnost.

Podložne pločice

Podložne pločice integrirane u sustave za kolostome dizajniraju se tako da se mogu prilijepiti na kožu i prilagoditi obliku stome. Trenutno je najpopularniji materijal za pločice hidrokoloid zbog svoje nježnosti i fleksibilnosti. 

Velik dio pločica ima iscrtane promjere prema kojima možete izrezati otvor koji odgovara veličini i obliku vaše stome. Takva vrsta pločice je posebno praktična ako imate stomu nepravilnog oblika jer omogućava da oblik sustava prilagodite točnim konturama stome. 

To je važno zato što je sadržaj stome veoma agresivan. Također, ako imate dijelove peristomalne kože koje pločica ne pokriva, sadržaj stome ih može oštetiti i tako stvoriti dodatne komplikacije. Izrezivanjem prema individualnim potrebama također se omogućuje ostavljanje dovoljno prostora između unutarnjeg ruba pločice i stome (2-3 mm) kako pločica ne bi previše pritiskala stomu. 

Osim te varijante, postoje i pločice koje su unaprijed izrezane (tzv. pre-cut) te pločice koje se ne režu, već se njihov otvor modelira prstima.

Prednosti i mane korištenja jednodijelnih sustava za stome

Još jedna odlika jednodijelnih sustava jest to da su tanji od dvodijelnih sustava za stome. Pacijenti ih često preferiraju zato što se manje naziru ispod odjeće te pružaju više diskretnosti. 

S druge strane, jednodijelne sustave izbjegavaju oni s osjetljivom ili problematičnom peristomalnom kožom zato što se sa svakim mijenjanjem vrećice odljepljuje i podložna pločica, čime se dodatno nadražuje koža oko stome. Dvodijelni sustavi pružaju mogućnost da jednu pločicu držite više dana, a mijenjate samo vrećicu po potrebi.

Dvodijelni sustavi za kolostomu

Vrećice za kolostomu

Vrećica za kolostomu nema opciju ispusta. To znači da je namijenjena samo za jednokratnu upotrebu i mora se baciti nakon upotrebe. U prosjeku se koriste 1 – 3 zatvorene vrećice dnevno, no u slučaju da imate veću produkciju crijevnog sadržaja nego što je to uobičajeno, vaš liječnik ili enterostomalni terapeut može vam preporučiti i korištenje vrećice s ispustom koja se obično koristi kod ileostoma (zbog tekućeg sadržaja) kako ne biste trošili velik broj vrećica.

Pri proizvodnji i odabiru materijala vrećice pazi se na to da ona bude što manje uočljiva, da se ne nazire ispod odjeće i da ne šuška prilikom kretanja. Tako osoba koja ju nosi može zadržati svoju privatnost. 

Kako bi bile što neprimjetnije, većina proizvođača nudi vrećice u više različitih boja koje se dobro uklapaju u različite odjevne kombinacije. Najčešće je riječ o nijansama bijele, prozirne, bež i crne. Neke od njih imaju i ugrađeni inspekcijski prozor koji se može otvoriti te pomoću njega pregledati izgled sadržaja.

Podložne pločice

Kao što je već spomenuto, dvodijelni sustavi su posebno korisni za ljude koji imaju osjetljivu kožu oko stome. Oni omogućuju da pacijent zamijeni vrećicu kada se napuni sadržajem, no sa svakom promjenom ne mora nužno zamijeniti i pločicu. Pločica može ostati na mjestu koliko god izdrži, čime se izbjegavaju upale i dodatno nadraživanje kože svakodnevnim odljepljivanjem sustava.

Osim toga, prednost korištenja dvodijelnih je činjenica vam u tome slučaju na raspolaganju stoji više vrsta pločica. Njih onda možete kombinirati s vrećicama koje vam odgovaraju.

Osim standardnog modela, neke marke imaju i fleksibilne i konveksne podložne pločice.

Standardni model podložnih pločica u većini slučajeva izgleda veoma slično. Radi se o pločici srednje čvrstoće koja na sebe ima pričvršćen prsten koji služi za spajanje s vrećicom, a na njoj se nalazi prsten iste veličine.

Fleksibilne podložne pločice su razvijene za pacijente koji imaju bolno peristomalno područje. One omogućuju nježno i bezbolno postavljanje dvodijelnog sustava za stome zato što prsten na fleksibilnim pločicama nije pričvršćen za pločicu. On je blago odmaknut, što znači da ga možete zahvatiti prstima, pomaknuti dalje od kože i tako pričvrstiti vrećicu. Time se izbjegava pritisak na kožu oko stome koja je posebno nakon operacije veoma osjetljiva i bolna, a može biti praktična i nakon što postoperativna osjetljivost nestane.

Primjeri fleksibilnih podložnih pločica:

Eakin®dot

Eakin® dot Basisplatte – Eakin GmbH

Lentismed Flexi II

Dvodijelni sustav LENTELL FLEXI II (lentismed.hr).

Konveksne podložne pločice su udubljene pločice, posebno pogodne za pacijente koji imaju uvučene stome, stome koje nisu dobro centrirane ili velike udubine u koži oko stome. Njima se postiže bolje prianjanje pločice uz kožu na nepravilnim površinama, a istodobno omogućuju fleksibilnost i prilagođavanje tijelu prilikom kretanja.

Primjeri konveksnih podložnih pločica:

NovaLife™ 2 Convex Flange | Dansac UK

Welland Aurum® 2 Plan und Convex Basisplatten – WEGIMED GmbH |Großhandel für Medizinprodukte

U ovome video možete pronaći više informacija o konveksnim proizvodima i njihovoj upotrebi:

Understanding Convexity – YouTube

Prednosti i mane korištenja dvodijelnih sustava za stome

Dvodijelni sustavi nisu toliko tanki poput jednodijelnih sustava za stome. Iako je zato veća mogućnost da će se nazirati ispod odjeće, oni nude neke druge prednosti koje mogu biti značajne. 

Dvodijelni sustavi pružaju mogućnost da jednu pločicu držite više dana, a mijenjate samo vrećicu po potrebi. To manje iritira kožu koja je osjetljiva i bolna nakon operacije. Osim toga, dvodijelni sustavi donose i uštedu vremena, ali i dodatnog pribora. Ako pločica stoji na koži nekoliko dana, nije potrebno sa svakom zamjenom ponovno izrezivati, centrirati i lijepiti sustav, nego samo odvojiti staru vrećicu, baciti je u smeće i spojiti novu vrećicu preko prstena. A ako ne morate svaki puta lijepiti novu pločicu, to znači i da ćete trošiti manje paste za stome, pudera za stome, maramica ili spreja za skidanje ljepila te ostalog pribora koji koristite.

Jedino na što morate paziti je opasnost da se kod nekvalitetno napravljenih pomagala vrećica ne odvoji od pločice i tako dođe do istjecanja sadržaja, što se kod jednodijelnih sustava ne može dogoditi.

Preferencije sustava za stome razlikuju se od osobe do osobe. Moguće je kombinirati obje vrste sustava, ovisno o vrstama aktivnosti ili drugim faktorima. Svakako je korisno da raspravite s drugima o tome što bolje funkcionira u kojoj prilici. Pored toga, na internetu ima mnogo ljudi koji su podijelili svoja iskustva s drugima.

One-Piece vs Two-Piece Ostomy Appliance? | Ostomonday – YouTube

Inovacije u pomagalima za stome

Iako na hrvatskom tržištu postoji nekoliko proizvođača pomagala za stome, treba napomenuti da je ponuda mnogo šira u inozemstvu. Osim ovih navedenih, postoje i razne druge opcije tradicionalnih pomagala, ali i neka inovativna rješenja koja u Hrvatskoj još ne možete kupiti niti dobiti preko doznake HZZO-a.

Jedno od tih inovativnih rješenja su čepovi za stome s integriranom vrećicom poput ovih:

Patienten-Training (bbraun.de)

Takvi čepovi bi trebali omogućiti da korisnici odgode pražnjenje do trenutka kada im to odgovara i dobiju veću kontrolu nad svojom probavom.

Jedna norveška tvrtka razvila je i čepove za stome od titana koji se mogu operacijskim zahvatom ugraditi u tijelo:

OstomyCure – A Revolution in Stoma Therapy

Materijali sustava za stome, njihov izgled i funkcionalnosti konstantno se unaprjeđuju, tako da budućnost sigurno nosi još inovacija na tom polju koje će poboljšavati kvalitetu života osoba sa stomom, a nadamo se da će sve više proizvoda biti dostupno i u manjim zemljama poput Hrvatske.