Prehrana s ileostomom

Budući da se operacija izvođenja ileostome obavlja na različitom dijelu probavnog sustava nego operacija izvođenja kolostome, probavni sustav će nakon nje izgledati drugačije, različito će reagirati na hranu i producirat će drugačiju vrstu sadržaja. Kako biste uspostavili što bolju kontrolu nad svojim probavnim sustavom, potrebno je što bolje upoznati svoje tijelo kako biste utjecali na sadržaj koji će stoma proizvoditi, i tako neometano sudjelovali u svim aktivnostima kojima se želite vratiti nakon operacije.
Korisno bi bilo voditi dnevnik prehrane u kojem ćete voditi bilješke o namirnicama koje konzumirate i kako vaše tijelo reagira na njih. U svakom slučaju je potrebno posavjetovati se sa svojim liječnikom ili dijetetičarem koji je upoznat s vašim specifičnim slučajem, dijagnozom i tijekom oporavka.
O općenitim smjernicama povezanih s unosom hrane i tekućine nakon ostomije te o prehrani neposredno nakon operacije možete pronaći više u članku Prehrana sa stomom. O ovome članku možete pročitati savjete koji su vezani specifično uz prehranu pacijenata s ileostomom.
Hrana u tankom crijevu
Podsjetimo, ako imate ileostomu, to znači da vam je djelomično ili u potpunosti uklonjeno debelo crijevo. Kraj tankog crijeva izveden je na površnu trbušne šupljine. Ileostoma sada funkcionira kao novi završetak probavnog sustava kroz koji izlazi stolica.
Za razliku od kolostome, u slučaju ileostome sadržaj izlazi u tekućem stanju i to gotovo konstantno tijekom dana. To se događa zato što se operacijom izvođenja ileostome debelo crijevo djelomično ili u potpunosti uklanja. Zbog toga je izgubljen dio probavnog sustava koji reabsorbira vodu i elektrolite te formira stolicu. Pacijenti s ileostomom tako imaju veći broj stolica mekane do tekuće konzistencije.
Small intestine and food absorption | Physiology | Biology | FuseSchool – YouTube
Važnost unosa tekućine kod pacijenata s ileostomom
Kod ileostome postoji povećana opasnost od dehidracije. Zato je adekvatan unos tekućine od velike važnosti. Preporučuje se konzumirati 2-3 litre tekućine dnevno – negazirane vode, crnog, zelenog i biljnih čajeva te rehidracijskih otopina. Ne preporučuje se pijenje izotoničnih napitaka, gaziranih i voćnih sokova jer velika količina šećera u njima može štetno utjecati na organizam.
Dehidraciju ćete prepoznati po znakovima poput poput žeđi, gubitka apetita, grčenja mišića, tamnije boju urina, suhoće usta, ispucalih usana, umora, suhe kože i tamnih podočnjaka. Zato je veoma važno da redovito pazite na primjeren unos tekućine.
Glavne smjernice za prehranu s ileostomom
- Unosite hranu u više manjih obroka pravilno raspoređenih tijekom dana i ne preskačite obroke.
- Trudite se svakog dana jesti u isto vrijeme. Smanjite konzumiranje hrane u kasnijim satima kako biste izbjegli pražnjenje tijekom noći.
- Pijte nakon obroka, ne za vrijeme obroka.
- Postupno povećavajte količine hrane.
- Prestanite jesti čim osjetite sitost.
- Jedite polako. Dobro prožvačite svaki zalogaj jer probava započinje već u ustima.
- U prvih 4-8 tjedana nakon operacije nije preporučljivo konzumirati namirnice s velikom količinom vlakana (<20 g/dan) poput žitaricama cjelovitog zrna žita, voća, povrća, mahunarki, orašastog voća i sjemenki. Nakon toga se postupno povećava unos vlakana zajedno s konzumacijom raznovrsnijih namirnica dok se ne postigne potpuna uravnotežena prehrana.
- Uz dehidraciju dolazi i opasnost od gubitka elektrolita. Zato je potrebno je povećati unos kalija i natrija. U tome pomaže konzumacija rehidracijskih pića s elektrolitima, namirnica s više soli, a pri kuhanju je dobro dodati više soli u vodu.
- Kako biste nadoknadili manjak kalija, jedite banane, marelice, sušeno voće, krumpir i ostale namirnice koje ga sadrže.
- Ako se pojavi iritacija peristomalne kože, nemojte konzumirati pikantne začine, citrusno i bobičasto voće, rajčice i ukiseljeno povrće jer tvari u njima pogoršavaju iritacije.
Za pacijente s ileostomom postoji veća opasnost od blokade stome, o kojoj više možete pročitati ovdje.
What I Eat With a Stoma | Hannah Witton – YouTube
Vrste namirnica i njihov utjecaj na organizam
Budući da pacijenti s ileostomom imaju rijetke do tekuće stolice koje su česte ili u nekim slučajevima gotovo konstantne, dobrim odabirom hrane može se poboljšati konzistencija stolice.
Kako biste naučili kontrolirati svoju probavu i mogli neometano sudjelovati u svim aktivnostima koje želite, postupno uvodite različite namirnice u prehranu i promatrajte koje vam vrste hrane odgovaraju, a koje ne. U tome vam može pomoći dnevnik prehrane u koji ćete zapisivati sve obroke i reakcije vašeg tijela na njih.
Svojom probavom možete upravljati na način da jedete namirnice koje ubrzavaju probavu ili je usporavaju, a moguće je i utjecati na konzistenciju stolice. Mnoge probleme poput osjećaja nadutosti i vjetrova također možete riješiti izborom namirnica.
Kada se nakon operacije izvođenja ileostome uz vodstvo svojeg liječnika i dijetetičara vratite na punu prehranu, postupno ćete nalaziti načine da uskladite svoje životne aktivnosti s novim načinom funkcioniranja vašeg probavnog sustava. Dok istražujete, tablice u ovom članku će vam pomoći u identificiranju razloga zašto neka vrsta namirnice na određeni način utječe na vaš organizam i pronalasku načina kako da postignete željeni cilj u kontroli probave. Svakako je dobro i porazgovarati s ostalim pacijentima sa sličnom dijagnozom te raspraviti o novim stvarima koje ste saznali i razmijeniti osobna iskustva o životu i prehrani s ileostomom.
IZVORI
Nina Guslov: Kvaliteta života osobe sa stomom nakon operacije debelog crijeva. view (nsk.hr)
Klinički bolnički centar Rijeka. Prehrana za pacijente sa stomom. Prehrana-za-pacijente-sa-stomom.pdf (kbc-rijeka.hr)
Diet Guidelines for People With an Ileostomy | Memorial Sloan Kettering Cancer Center (mskcc.org)